Jistě doma vlastníte nějaký spotřebič. Nějakou elektroniku, kterou jste si koupili před dvaceti až padesáti lety a stále vám funguje. A pak tu jsou spotřebiče, které jste si koupili před dvěma lety a jakmile skončila záruční doba, elektronické zařízení se rozbilo. Jak je to možné?
Na tuto otázku jsem se snažil nějakou dobu pátrat. Pročetl jsem spousty magazínů, ptal se různých výrobců i prodejců elektroniky a všichni mi potvrdili mojí domněnku. Jedná se převážně o rychlost trhu. Dříve (tedy před rokem 2000) bylo velmi důležité, aby produkt, který se vyrobí, vydržel co nejdéle. Používali se tedy mnohem kvalitnější slitiny, vyráběli se velké nerozbitné kusy a nedbalo se na to jak je produkt velký, či kolik energie vezme a už vůbec na jeho efektivnost.
Převážně šlo o jeho dlouhodobé využití s co nejmenší pravděpodobností rozbití. Též je pravda, že se dříve vyráběla většina elektronických výrobků ručně a tedy jediným faktorem chyby byla chyba lidská. Je pravda, že člověk může do tržního oběhu pustit vadný kus, jenže dříve se zas tolik na výrobu nespěchalo. Nebo jinak spěchalo, ale lidské zdroje byly pomalejší nežli stroje. Vyčerpali se.
Dalším neméně podstatným důvodem je fakt, že na trhu byla většinou jen jedna maximálně dvě značky elektroniky a nebylo tedy potřeba se konkurenčně přetahovat, kdo je lepší a kdo více vydělá.
Příchodem modernizace a strojové výroby a především otevření se světu sem začal proudit obrovský tok různých značek a produktů. Prodejci tedy měli problémy s trhem, protože lidé kupovali jen některé značky. Ostatní výrobci měli smůlu, a proto začali své výrobky přirozeně upravovat a zlepšovat. Přestalo jim jít o výdrž, ale zaměřili se převážně na mobilitu, skladnost, lehkost a především o levnost jejich výrobků. To právě má za následek nekvalitní součástky. Protože čím levnější součástka tím, levnější může být výrobek.
Hodně lidí mi řekne, že to dává smysl a nepřijde jim to divné, prostě lepší je dražší horší (nekvalitní) je levnější. Největší kámen úrazu je, ale ten, že podnikatelé a výrobci pochopili, že pokud budou prodávat mnohem více, vydělají mnohem více. A prodávat mnohem více mohou jen tehdy, pokud o to je zájem a proto se začala vyrábět levná elektronika s velkým rizikem zničení v brzké době.