Pokud nemáme zkušenosti s pěstováním bylin, můžeme začít s mátou. Máta peprná je absolutně nenáročná bylinka z čeledi hluchavkovitých, má ráda vlhčí půdu a polostín. Kvete od července do září. Můžeme ji pěstovat květináči i na zahrádce. Jelikož se rozlézá, musíme si dát pozor, aby se nám nedostala i tam, kam ji nechceme. Jak se rozroste, tak už naši péči nepotřebuje.
Mátu můžeme vysadit i v blízkosti králíků nebo jiných domácích zvířat, protože svou mentolovou vůní odpuzuje potkany a jiné hlodavce.
V kuchyni můžeme čerstvé lístky přidat do salátů, omáček, moučníků nebo nápojů. Ve směsi s jinými bylinkami ji můžeme přidat také do zeleninových jídel a taky do jehněčího.
Naťmáty sklízíme od května do srpna, těsně před kvetením, nejlépe kolem poledne, kdy obsahuje nejvíce vonných silic. Někdy nať doroste a může se sklízet ještě jednou. Čerstvé lístky máty můžeme trhat celý rok.
Mezi její léčivé účinky patří, že mírně snižuje krevní tlak a stimuluje centrální nervovou soustavu. Její silice mají blahodárné účinky na trávicí ústrojí, působí protizánětlivě a proti nadýmání. Dále povzbuzuje paměť, snižuje úzkost, pomáhá k lepšímu spánku a působí proti bolestem hlavy a proti stresu. Když budeme mátu inhalovat, pomůže nám proti zánětu dýchacích cest.
Máta se podává při nechutenství, často se používá do koupele k ochlazení pokožky a proti nepříjemnému svědění. Můžeme ji také použít jako kloktadlo při ústní hygieně společně s listem šalvěje lékařské a květem řebříčku.
Odstraňuje nepříjemný zápach z úst a pomáhá při krvácení dásní.
Dnes existuje mnoho odrůd máty jako třeba pomerančová, bergamotová, čokoládová. Pokud máme na zahrádce málo místa, tak se doporučuje pěstovat jen jeden druh máty, protože se všechny druhy máty vzájemně kříží a po případném opylení mohou vzniknout sazenice nevalné chuti.
Mentolznáme také ze žvýkaček, bonbonů, zubních past, ústních vod a masážních gelů. V současné době je mentol přidáván jen uměle vyrobený.
To je mnoho důvodů, proč si pěstovat mátu doma.