Skalka na zahradě může vlastně napodobovat horskou nebo skalní část přírody, můžete si do ní zakomponovat i kousek vodní plochy, třeba malé jezírko, vše už záleží na Vašem vkusu a také možnostech, dejte při jejím zakládání však pozor, aby Vaše skalka nepůsobila kýčovitě, měla by působit přirozeným dojmem, jako by na Vámi vybrané místo patřila odjakživa.
Při zakládání skalky musíte brát v potaz už předem, jaké rostliny na ní budete chtít pěstovat, některé vyžadují hodně světla, některé méně apod., také vezměte v úvahu, kolik budete mít času se o skalku starat, skalka není jen záhon s kameny, kterou založíte, a myslíte si, že další údržbu nepotřebuje.
1) V první řadě si vyberte pro skalku vhodné místo – pokud máte k domu chodníček, můžete skalku vybudovat kolem něho, místo vybírejte i s ohledem právě na rostliny, rozmyslete si předem, jaké na ní budete mít, i když skalničky mnoho péče nepotřebují, některé z nich vyžadují jiné podmínky než ostatní.
2) Při výběru kamenů na skalku se vyhněte oblým kamenům od vody, pokud tedy nemáte v plánu vybudovat si na skalce i menší vodní útvar, v tom případě je dejte jen kolem něj, jinak vybírejte kameny, připomínající horskou oblast, budujete přece skalku, můžete se poohlédnout v okolí nějakého lomu, nebo je můžete rovnou zakoupit v hobbymarketu, při jejich pokládání je nestačí jen tak poházet, jak se Vám zlíbí, jejich umístění by mělo mít svůj řád. Skalka by mělavypadat nenuceně, přirozeně, jako byste jen přenesli kousek vysokohorské přírody do své zahrádky. Zapomeňte na různobarevné kameny a na trpaslíky apod. zapomeňte určitě, tím byste si vytvořili na své zahradě jen kýč.
3) Skalku si nebudujte pod stromy, každý rok na podzim jí budete uklízet a připravovat na zazimování, a není nic horšího, než skalku zbavovat spadaného listí.
4) Jaké rostliny si můžete na skalku vysázet? Výběr skalniček je velký, ale nejenskalničky jsou pro výsev do skalky důležité, nejsou jedinými rostlinami, které patří na skalky, zkuste také trvalky, traviny, sukulenty a dřeviny. Když si skalku vhodně umístíte, bude mít slunnou i stinnou stranu. Pro zastíněné části skalky jsou vhodné lesní rostliny – dymnivka, sasanka, jaterník, plicník, konvalinka, kopytník, kapradiny, brčál, břečťan. Přidejte drobné cibulové a hlíznaté rostliny – puškinie, sněženky, bledule, modřence atd., udělají Vám radost hned na jaře prvními květy po dlouhé zimě. Pokud budete mít jako součást skalky vodní plochu, k té se hodí vysadit bažinné a vlhkomilné trvalky.